Huvudmeny

Kontakta oss

International Office är uppdelat i Team UT med ansvar för utresande mobilitet och Team IN med ansvar för inresande mobilitet.


Team UT 

Akademin för textil, teknik och ekonomi

Susanne Edström

Susanne Edström, Internationell koordinator

Telefonnummer: 033-435 4490
Rumsnummer: U414
E-post: susanne.edstrom@hb.se

  • Utresande mobilitet - Textil

Jessica Gustafsson

Jessica Gustafsson, Internationell koordinator

Telefonnummer: 033-435 4388
Rumsnummer: B311
E-post: jessica.gustafsson@hb.se

  • Erasmus+ praktik 
  • Utresande mobilitet - Teknik & Ekonomi

Akademin för vård, arbetsliv och välfärd 

Friederike Schöne

Friederike Schöne, Internationell koordinator

Telefonnummer: 033-435 5909
Rumsnummer: B315
E-post: friederike.schone@hb.se

  • Erasmus+ studier
  • TransIT systemförvaltning
  • Utresande mobilitet - Arbetsliv & Välfärd

Akademin för bibliotek, information, pedagogik & IT

Helena Gjertz

Helena Gjertz, Internationell koordinator

Telefonnummer: 033-435 4369
Rumsnummer: B313
E-post: helena.gjertz@hb.se

  • Funktionsansvarig International Office
  • Erasmusansvarig 
  • Utresande mobilitet - Bibliotek, Information, Pedagogik & IT

Team IN

Akademin för textil, teknik och ekonomi

 

Gustav KibeGustav Kibe, Internationell koordinator

Telefonnummer: 033-435 4488
Rumsnummer: B309
E-post: gustav.kibe@hb.se

 

  • Inresande mobilitet - Textil
  • Inresande studentsupport

Therese ArvidssonTherese Arvidsson, Internationell koordinator

Telefonnummer: 033-435 4390
Rumsnummer: B311
E-post: therese.arvidsson@hb.se

  • MFS
  • Inresande mobilitet - Teknik & Ekonomi
  • Inresande studentsupport

Grace Zhe GuGrace Zhe Gu, Internationell koordinator

Telefonnummer: 033-435 4370
Rumsnummer: L306
E-post: grace_zhe.gu@hb.se

 

  • Föräldraledig 

Akademin för vård, arbetsliv och välfärd

Yvonne Samuelsson

Yvonne Samuelsson, Internationell koordinator

Telefonnummer: 033-435 4784
Rumsnummer: E730
E-post: yvonne.samuelsson@hb.se

  • Linneaus-Palme
  • Inresande mobilitet - Vård
  • Utresande mobilitet - Vård

Akademin för bibliotek, information, pedagogik & IT

Karl-Fredrik Ahlmark

Karl-Fredrik Ahlmark, Internationell koordinator

Telefonnummer: 033-435 4397
Rumsnummer: C414
E-post: karl-fredrik.ahlmark@hb.se

  • MFS
  • Inresande mobilitet - Bibliotek, Information, Pedagogik & IT
  • Inresande studentsupport