Huvudmeny

2017-06-05 16:46

Examenshögtid med stipendieutdelning


Ingenjörs- och teknikerstudenterna firade 2 juni examenshögtid med sång, tal och stipendieutdelning i Caroli kyrka i Borås.

Det var glada studenter som tillsammans med familj och vänner samlades i Caroli kyrka för att fira examensdagen 2 juni. En dag med posterutställning, stipendieutdelningar och tal av bland annat rektor Björn Brorström och studentkårens ordförande Ellen Almestål. Vokalensemble var också på plats för att bjuda på skönsång.

Inom varje utbildning utsågs bästa studieprestation:

Pauline Svensson, Byggingenjör

Maria Sjövall, Energiingenjör

Hajnal Balazs, Industriell ekonomi – affärsingenjör inriktning byggteknik

Karl-Anton Pettersson, Industriell ekonomi – affärsingenjör inriktning maskinteknik

Linnea Alm, Industriell ekonomi - arbetsorganisation och ledarskap

Au-Yeung Chingying, Industriell ekonomi - logistikingenjör

Andreas Petersson, IT-tekniker

Emma Feldt, Kemiingenjör - tillämpad bioteknik

Linus Wikström - Masterutbildning i resursåtervinning

Sebastian Gustafsson, Magisterutbildning i byggteknik - hållbart samhällsbyggande

Anna Sjövall, Maskiningenjör - produktutveckling

Det delades också ut stipendier från Swedish Center for Resource Recovery for väl genomförda examensuppsatser:

Angelica Carlsson och Lizzie Kukuljan Escudo, Energiingenjör, allmän inriktning

Maria Sjövall, Energiingenjör, inriktning elkraft

Sofie Svensson, Masterprogram i resursåtervinning

Mikaela Fahlström, Emma Feldt, Jacob Ahnstedt, Kemiingenjör - tillämpad bioteknik

Samt stipendier från Gunnar Ivarson
för utmärkta studieresultat inom området byggteknik:

Frida Norstedt, Byggingenjör

Jenny Carlsson, Magisterutbildning i byggteknik - hållbart samhällsbyggande

Joakim Sparrman, Byggingenjör

Kim Luukkonenn, Byggingenjör

Kristian Wieczorek, Industriell ekonomi – affärsingenjör inriktning byggteknik

Kristoffer Fagerlund, Byggingenjör

Mattias Nilsson, Byggingenjör

Mikaela Wikloff, Byggingenjör

Niclas Lundborg, Industriell ekonomi – affärsingenjör inriktning byggteknik

Olivia Andersson, Industriell ekonomi - affärsingenjör inriktning byggteknik

Linus Ryler, Byggingenjör

Utmärkelse bästa poster gick till: 

Linnea Alm, Sofia Magnusson, Anna Mattsson Granlund, Industriell ekonomi - arbetsorganisation och ledarskap

Text: Annie Klasén
Foto: Josefine Bjuvefors