NyWebb

NyWebb Webblösningarna skall vara ett stöd i högskolans arbetsflöden och dessutom förenkla webbadministrationen.

Rätt information till rätt målgrupp vid rätt tidpunkt via rätt kanal.

Högskolan i Borås har en ambition om skapa förutsättningar för medborgare och personal att på ett effektivt och tillgängligt sätt hantera och strukturera information genom hela dess livscykel. Ett av målen är att information finns på ett ställe och kan presenteras på flera andra ställen och att rätt version alltid finns tillgänglig för mottagaren via rätt kanal vid rätt tidpunkt.

Syftet är att skapa förutsättningar för samverkan och interaktivitet med omvärlden, och inom högskolan via webben. Ytterligare ett syfte är att underlätta strukturering och hantering av information inom högskolan för att säkra informationskvaliteten. Webblösningarna skall vara ett stöd i högskolans arbetsflöden och dessutom förenkla webbadministrationen.

InnovationLabs inblandning i projektet har bland annat varit: Kravframtagning, webbinformationsstruktur, utbildning och nu senast införandet av Connections och Quickr.

Andra deltagare i projektet är Högskolan i Borås. Tidigare har även LOGICA (WM-Data).

Sidansvarig:

Carola Åbom


Uppdaterad: 2011-04-08
Högskolan i Borås, 501 90 Borås, Besöksadress: Allégatan 1, Borås. Tel: 033-435 40 00, E-post: registrator@hb.se