Individuell studieplan
Den individuella studieplanen (ISP) är en överenskommelse mellan doktorand, samtliga handledare och examinator om innehållet i doktorandens forskarutbildning. Studieplanen upprättas då institutionen utsett en doktorand till en doktorandplats och prefekt kan garantera anställningens finansiering. Inför beslut om antagning ska denna bifogas ansökan direkt eller senast 3 månader efter antagning.
ISP undertecknas av samtliga parter inför antagningen och därefter ska handledare och doktorand gå igenom den minst en gång per år. Vid avvikelser i forskarutbildningen från den ursprungliga planen ska berörda delar revideras. Av ISP framgår vilka kurser som ska ingå i utbildningen, övriga kunskapsprov, handledarnas roll samt tid- och finansieringsplan.
Den individuella studieplanen ska enligt högskoleförordningens 6 kap. § 36 innehålla
- En tidsplan för utbildningen
- En beskrivning av doktorandens, respektive fakultetsnämndens åtaganden under utbildningstiden
- Övrigt som krävs för att studierna ska kunna bedrivas effektivt
- Högskoleverket rekommenderar att även en studiefinansieringsplan ska ingå
Om doktoranden har annan arbetsgivare än Högskolan i Borås ska det även finnas ett godkännande från arbetsgivaren om att tid för utbildningen är avsatt inom den ordinarie tjänsten samt hur utbildningen finansieras.
Blanketter
- Individuell studieplan för utbildning på forskarnivå vid Forsknings- och utbildningsnämnden (FOUN)
- Individuell studieplan för utbildning på forskarnivå vid Konstnärliga Forsknings- och Utbildningsnämnden (KFOUN)
- Individual study plan for doctoral students at the Faculty of Arts at the University of Borås
Uppdaterad: 2011-08-18
Ansvarig enhet: Funktionen för forsknings- och samverkansstöd
In English
Kontakt