- Ansökan till Forskarutbildning
- Antagningsrutiner
- Rangordingskriterier
- Forskarutbildnings- nämnden
- Forskningsseminarier
Ansökan till Forskarutbildningen
Sista ansökningsdag är den 20 januari 2010
Institutionen Biblioteks- och informationsvetenskap/Bibliotekshögskolan söker tre doktorander i biblioteks- och informationsvetenskap
Dnr E 334 5221/09
vid Högskolan i Borås/Göteborgs universitet – VÅRTERMINEN 2010
Ansökan på särskild ansökningsblankett ställs till: Professor Lars Höglund, Institutionen Biblioteks- och informationsvetenskap/Bibliotekshögskolan, 501 90 Borås.
Tillträde till forskarutbildning i Sverige regleras i Högskoleförordningen, kapitel 7. För "Tillträde till utbildning på forskarnivå" gäller:
34 § Till utbildning på forskarnivå får endast så många doktorander antas som kan erbjudas handledning och godtagbara studievillkor i övrigt och som har studiefinansiering enligt 36§, förordning (2006:1053)
35 § För att bli antagen till utbildning på forskarnivå krävs det att den sökande
a. har grundläggande behörighet och den särskilda behörighet som fakultetsnämnden kan ha föreskrivit, och
b. bedöms ha sådan förmåga i övrigt som behövs för att klara utbildningen. Förordning (2006:1053).
36 § Fakultetsnämnden får till utbildning på forskarnivå anta bara sökande som anställs som doktorand eller som beviljas utbildningsbidrag för doktorander. Fakultetsnämnden får dock anta sökande som har någon annan form av studiefinansiering, om nämnden bedömer att finansieringen kan säkras under hela utbildningen och att den sökande kan ägna så stor del av sin tid åt utbildningen att den kan slutföras inom fyra år vad gäller licentiaexamen och åtta år vad gäller doktorexamen. Förordning (2006:1053). (Detta innebär att en finansieringsplan skall fastställas i samband med antagningen.)
Krav på grundläggande behörighet finns i Allmän studieplan för utbildning på forskarnivå i Biblioteks- och informationsvetenskap. Goda kunskaper i svenska och engelska krävs.
Till ansökningsblanketten fogas:
1. Meritförteckning
2. Examensbevis
2. Publikationsförteckning inkl publikationer/skrifter som du önskar åberopa
3. En (preliminär) plan över det tänkta avhandlingsarbetet (max fem A4-sidor)
4. fritt skriven motivering till ansökan
5. eventuella övriga handlingar du önskar åberopa.
meritförteckning, examensbevis, publikationer/skrifter, skiss över avhandlingsarbetet (max fem A4-sidor) och fritt skriven motivering till ansökan (två A4-sidor).
Om du samtidigt söker en av de doktorandanställningar som utlyses vid institutionen kan du hänvisa till de handlingar som bifogats ansökan om anställningen.
Beslut om vem som antagits till utbildning på forskarnivå för vårterminen 2010 kommer att fattas i februari 2010.
Rangordningskriterier - här kan du se vilka kriterier vi använder för att bedöma din ansökan.
Boel Bissmarck
Uppdaterad: 2010-01-15
Kontakt