Bland de mest jämställda i Sverige
skolans kvinnliga professorer,
Karin M Ekström (i handels- och
tjänstevetenskap).
Högskolan i Borås är en av de mest jämställda högskolorna i landet, i alla fall bland professorerna. – Det är naturligtvis glädjande och bra att vi avviker på ett positivt sätt från mönstret i landet i övrigt, säger högskolans prorektor, Björn Brorström.
Totalt sett är var femte professor kvinna vid Sveriges universitet och högskolor. Hos Högskolan i Borås är siffran nästan den dubbla, 37 procent.
– Det är mycket glädjande att så många kompetenta kvinnor söker och innehar anställning vid Högskolan i Borås, säger Björn Brorström.
– I sammanhanget kan också nämnas att vi har ett väl fungerande professorskollegium där en mycket konstruktiv diskussion förs kring utveckling av utbildning och forskning.
Siffror från Högskoleverket och SCB visar dessutom att Högskolan i Borås har högst andel kvinnliga professorer, om man ser till högskolor/universitet med lika många eller fler professorer än Högskolan i Borås.
Läs hela rapporten.
Text: Kristoffer Lidén
Foto: Ulf Nilsson
Högskolenyheter
2010-09-08 Tillsammans blir vi starkare 2010-09-07 Vårens intåg på högskolan 2010-09-06 Ny omgång HumboldtseminarierNyhetsarkiv
- Nyheter 2008-
- Nyheter 1999-2008
- Veckobladet
Kontakt