Huvudmeny

Kontakta oss

International Office är uppdelat i Team UT med ansvar för utresande mobilitet och Team IN med ansvar för inresande mobilitet. Internationella koordinatorer ansvarar också för olika utbildningsområden.


Team UT 

Akademin för textil, teknik och ekonomi

Susanne Edström

Susanne Edström, Internationell koordinator

Telefonnummer: 033-435 4490
Rumsnummer: U414
E-post: susanne.edstrom@hb.se

  • Utresande mobilitet - Textil

Jessica Gustafsson

Jessica Gustafsson, Internationell koordinator

Telefonnummer: 033-435 4388
Rumsnummer: B311
E-post: jessica.gustafsson@hb.se

  • Erasmus+ praktik 
  • Utresande mobilitet - Teknik & Ekonomi

Akademin för vård, arbetsliv och välfärd 

Friederike Schöne

Friederike Schöne, Internationell koordinator

Telefonnummer: 033-435 5909
Rumsnummer: B315
E-post: friederike.schone@hb.se

  • Erasmus+ studier
  • TransIT systemförvaltning
  • Utresande mobilitet - Arbetsliv & Välfärd

Akademin för bibliotek, information, pedagogik & IT

Helena Gjertz

Helena Gjertz, Internationell koordinator

Telefonnummer: 033-435 4369
Rumsnummer: B313
E-post: helena.gjertz@hb.se

  • Funktionsansvarig International Office
  • Erasmusansvarig 
  • Utresande mobilitet - Bibliotek, Information, Pedagogik & IT

Linda Lindstedt

Linda Lindstedt, Internationell koordinator

Telefonnummer: 033-435 4774
Rumsnummer: B317
E-post: linda.lindstedt@hb.se

  • Erasmus personal och lärare

Team IN

Akademin för textil, teknik och ekonomi

 

Christina Player Pellby

Christina Player Pellby, Internationell koordinator

Telefonnummer: 033-435 4409
Rumsnummer: U414
E-post: christina.player_pellby@hb.se

  • Inresande mobilitet - Textil
  • Inresande studentsupport

Therese ArvidssonTherese Arvidsson, Internationell koordinator

Telefonnummer: 033-435 4390
Rumsnummer: B311
E-post: therese.arvidsson@hb.se

  • MFS
  • Inresande mobilitet - Teknik & Ekonomi
  • Inresande studentsupport

 


Akademin för vård, arbetsliv och välfärd

Yvonne Samuelsson

Yvonne Samuelsson, Internationell koordinator

Telefonnummer: 033-435 4784
Rumsnummer: E730
E-post: yvonne.samuelsson@hb.se

  • Linneaus-Palme
  • Inresande mobilitet - Vård
  • Utresande mobilitet - Vård

Akademin för bibliotek, information, pedagogik & IT

Sofia Tsivos, Internationell koordinator

Telefonnummer: 033-435 4241
Rumsnummer: B309
E-post: sofia.tsivos@hb.se

  • MFS
  • Inresande mobilitet - Bibliotek, Information, Pedagogik & IT
  • Inresande studentsupport