Huvudmeny

Kontakta International Office

International Office är uppdelat i Team UT med ansvar för utresande mobilitet och Team IN med ansvar för inresande mobilitet. De internationella koordinatorerna ansvarar också för olika utbildningsområden och stipendieprogram.


Team UT : exchange@hb.se

Akademin för textil, teknik och ekonomi

 

Gustav Kibe, Internationell koordinator

Telefonnummer: 033-435 4390
Rumsnummer: U408
E-post: gustav.kibe@hb.se

  • Utresande mobilitet - Textil

 

Grace Zhe Gu, Internationell koordinator

Telefonnummer: 033-435 4370
Rumsnummer: B315
E-post: grace.zhe_gu@hb.se

  • Utresande mobilitet - Teknik & ekonomi

Akademin för vård, arbetsliv och välfärd 

Yvonne Samuelsson

 

 

 


Yvonne Samuelsson, Internationell koordinator

Telefonnummer: 033-435 4784
Rumsnummer: E730
E-post: yvonne.samuelsson@hb.se

  • Utresande mobilitet - Vård
  • Linneaus-Palme

 

 

Maria Jonsson, Utbildningshandläggare
Telefonnummer: 033-435 4246
Rumsnummer: E731
E-post: maria.jonsson@hb.se

  • Utresande mobilitet - Arbetsliv & välfärd (tillfälligt)

Akademin för bibliotek, information, pedagogik & IT

Martina Daller Almander, Internationell koordinator
Telefonnummer: 033-435 4313
Rumsnummer: B309
E-post: martina.daller_almander@hb.se

  • Antagningsansvarig Transit
  • Utresande mobilitet - Bibliotek, information, pedagogik & IT
  • MFS ht 2019


Team IN : internationalstudent@hb.se

Akademin för textil, teknik och ekonomi


Natalia Vargas, Internationell koordinator
Telefonnummer: 033-435 4888
Rumsnummer: U412
E-post: natalia.vargas@hb.se

  • Inresande mobilitet - Textil
  • Boende

Linn Hultgren, Internationell koordinator
Telefonnummer: 033-435 4317
 Rumsnummer: B309
 E-post: linn.hultgren@hb.se

  • Inresande mobilitet - Teknik & ekonomi
  • Boende

Akademin för vård, arbetsliv och välfärd


Yvonne Samuelsson

 

 

 

Yvonne Samuelsson, Internationell koordinator
Telefonnummer: 033-435 4784
Rumsnummer: E730
E-post: yvonne.samuelsson@hb.se

  • Inresande mobilitet - Vård
  • Linneaus-Palme

Akademin för bibliotek, information, pedagogik & IT

Martina Daller Almander, Internationell koordinator
Telefonnummer: 033-435 4313
Rumsnummer: B309
E-post: martina.daller_almander@hb.se

  • Antagningsansvarig Transit
  • Inresande mobilitet - Bibliotek, information, pedagogik & IT
  • MFS ht 2019


Stipendieprogram : exchange@hb.se

Jessica Gustafsson

 

 

 

 

Jessica Gustafsson, Internationell koordinator
Telefonnummer: 033-435 4388
Rumsnummer: B311
E-post: jessica.gustafsson@hb.se

  • Erasmus+ praktik
  • Erasmus+ studier

lnd

 

 

 

 

Linda Lindstedt, Internationell koordinator
Telefonnummer: 033-435 4774
Rumsnummer: B317
E-post: linda.lindstedt@hb.se

  • Erasmusansvar
  • Erasmus personal (undervisning och fortbildning)
  • MFS vt2019


Högskoleövergripande

Susanne Edström

 Susanne Edström, koordinator

Telefonnummer: 033-435 4490
Rumsnummer: U414
E-post: susanne.edstrom@hb.se