#Textildesign #2025 #Master
Knitting the Air

Càudia Coll Pla

Att utforska mjuka kinetiska textilier som använder luft för sin rörelse. Knitting the Air utforskar skärningspunkten mellan textildesign och rörelse, med hjälp av luft som en rörelsekraft. Projektet undersöker hur stickade material – som valts för sin inneboende elasticitet och töjbarhet – kan interagera med interna pneumatiska ställdon, vilket ger upphov till dynamiska, formskiftande former.

De kinetiska textilierna är inspirerade av biomimik och framkallar naturliga rörelser och organisk tillväxt och expanderar i verklighetstrogna rytmer. Den sista serien presenterar en dialog mellan hantverk och rörelse: handgjorda keramikvaser rymmer textilier som andas, sväller och utvecklas inom dem.

Genom en noggrann balans mellan rörelse, material, färg och grafiska detaljer omdefinierar Knitting the Air våra förväntningar på både textil och keramik och bjuder in betraktaren att uppleva mjukhet i rörelse och form som formats av luft.

Kontakt

E-post: claudiacoll18@icloud.com
Instagram: @claudiaa.coll