Genom generativa modeller och prediktiv analys kan designers få stöd i att skapa produkter som är både estetiskt attraktiva och tekniskt genomförbara. AI kan exempelvis föreslå designlösningar baserade på återvunna material, simulera funktion och livslängd, eller förutse efterfrågan för att minska överproduktion.
Ett viktigt fokus är samspelet mellan människa och AI. Istället för att ersätta designern fungerar AI som en kreativ partner som förstärker beslutsfattande och möjliggör arbete med större komplexitet.
RA3 bidrar också till att koppla design närmare produktion och användning, exempelvis genom digitala tvillingar och datadriven produktutveckling. Resultatet är en mer integrerad och responsiv designprocess som stödjer cirkulära affärsmodeller och minskar resursanvändning i hela värdekedjan.
Kontakt
Jan Tepe, universitetslektor vid Institutionen för design, leder RA3
E-post: jan.tepe@hb.se
Telefon: 033-435 4478
Niina Hernández, universitetslektor vid Institutionen för textilteknologi
E-post: niina.hernandez@hb.se
Telefon: 033-435 4252
Clemens Thornquist, professor i modedesign vid Institutionen för design
E-post: clemens.thornquist@hb.se
Telefonnummer: 033-435 4366
Anna Lidström, universitetslektor vid Institutionen för design
E-post: anna.lidstrom@hb.se
Telefonnummer: 033-435 4813