#Modedesign #2025 #Master
Morfogenesens rörelse

Anaïs Dahl Perret

Att forma transformerbart mode genom modularitet, cirkularitet och sammanlänkning. Detta projekt omtolkar plagget som ett levande system. Inspirerat av cellulärt beteende använder kollektionen stickade och laserutskurna tekniker för att skapa modulära, transformerbara plagg, anpassningsbara efter individuella behov och preferenser. Varje textilmodul, sammanfogad med dragsnören, gör det möjligt för användaren att personifiera, omforma och demontera plagget. Det främjar emotionell hållbarhet och stödjer cirkulär design.

Detta angreppssätt utmanar traditionella sätt att konstruera kläder genom att låta textilens struktur definiera formen. Det skapar en dynamisk dialog mellan material, form och kropp. Med ett monomaterialt tillvägagångssätt tillverkas varje textil av en enda fibertyp, såsom ull, bomull eller viskos, optimerad för återvinning. Dragsnörsmonteringen bjuder in till en långsammare, mer avsiktlig interaktion med plagget. Det främjar hantverk och en djupare förståelse för dess uppbyggnad.

Genom att balansera digital precision med taktilt hantverk uppmuntrar kollektionen aktivt användarengagemang. Den väcker nyfikenhet, omsorg och kreativ utforskning. Den föreställer sig mode som motståndskraftigt, anpassningsbart och interaktivt, och främjar hållbarhet genom kontinuerlig estetisk förändring och emotionell koppling.

Kontakt

E-post: anaisdperret@gmail.com
Instagram: anaisperret_design