Sökhandledning och sökuppdrag
Sökhandledning
Under en sökhandledning söker du och bibliotekarien gemensamt. Utgångspunkten är ditt informationsbehov och ni resonerar kring vilka informationstyper som kan vara relevanta. Dessutom är det positivt om du kan beskriva tidigare sökningar som du gjort, och därefter bygger ni gemensamt upp sökblock och breddar och avgränsar iterativt sökningen för att hitta så mycket relevant information som möjligt.
Sökuppdrag
Vid ett sökuppdrag är det bibliotekarien som genomför alla sökningar. Ett sökuppdrag startar efter en introduktionsträff under vilken vi gemensamt kommer överens om uppdragets omfattning och dokumenterar detta i ett enklare avtal. Sökuppdraget görs mot en timkostnad.
Boka tid med biblioteket
Fyll i formuläret nedan för att boka tid för att diskutera ditt informationsbehov och problem tillsammans med en bibliotekarie. Ju mer information om du kan ge om vad du söker, desto bättre handledning har vi möjlighet att ge. Ange också gärna om det är sökhandledning eller sökuppdrag som är aktuellt för dig.