Från vision, mål och strategier till verksamhet
2025-11-04
Målen – steg på vägen mot visionen
Utgångspunkten i arbetet med målen har varit att det ska finnas en tydlig koppling till högskolans vision Tillsammans tar vi ansvar för framtiden. Genom profilering av utbildning och forskning gör vi skillnad. Målen ska vara steg på vägen för att uppnå visionen.
– Det finns olika sätt att arbeta med mål. I näringslivet pratar man ofta om ”smarta mål”, som är mätbara och konkreta. Hos oss ser förutsättningarna annorlunda ut. Därför har vi valt att formulera mål som är bredare och ger utrymme för dialog och gemensam tolkning i olika delar av verksamheten. Genom att prata om målen kan de översättas till prioriteringar som passar de lokala förutsättningarna – utan att vi tappar bort de viktiga samtalen och idéerna på vägen, förklarar Ulrika Ekholm.
Målen för perioden 2026–2030 är:
- Det attraktiva lärosätet
- Profilering och samhällsrelevans
Målet Det attraktiva lärosätet är kvar från förra perioden.
– Det har vi bedömt som centralt att ha kvar, eftersom det handlar om vår identitet som en öppen och reflekterande kunskapsmiljö som värnar det fria och kritiska tänkandet. Det är något som är extra viktigt att slå vakt om just nu med tanke på den samhällsutveckling vi har, säger Ulrika Ekholm.
Det nya målet Profilering och samhällsrelevans bygger vidare på det tidigare målet Kompletta akademiska miljöer.
– Det nya målet knyter tydligare an till visionen. Även om grunden är densamma som tidigare, behöver vi fokusera på att fortsätta stärka högskolans profil och betydelse i samhället. Vi gör det genom att erbjuda utbildning och forskning som är relevant, håller hög kvalitet och tar sin utgångspunkt i samhällsbehov och globala utmaningar, säger hon och fortsätter:
– Målet ligger i linje med det beslut som styrelsen nyligen fattade om att vi ska arbeta för att bli Sveriges textiluniversitet. Det handlar både om att bidra till de globala målen och om att vara en del av det partnerskap som krävs för att nå dem – där samarbete, kunskap och gemensamt ansvar står i centrum.
Strategierna – vägledning för hur vi når målen
Strategierna ska vara vägledande för hur vi tar oss an arbetet med att nå målen. Med stöd av strategierna planerar akademierna och enheterna aktiviteter som stödjer högskolans mål och bidrar till att utveckla verksamheten.
– Här är det viktigt att våga prioritera utifrån de utvecklingsbehov som man har i den egna verksamheten. Tanken är inte att strategierna ska vara en checklista som ska bockas av, säger Ulrika Ekholm.
Under kommande period är strategierna tre till antalet:
- Tillsammans och gränsöverskridande
- Ett levande campus
- Miljöer med spets
Tillsammans och gränsöverskridande är en strategi som behållits från föregående period.
– Det är en strategi som blir allt viktigare framöver. Vi står inför komplexa samhällsutmaningar som vi bara kan lösa genom att arbeta tillsammans, både internt på högskolan och i samverkan med det omgivande samhället, säger Ulrika Ekholm.
Den nya strategin Ett levande campus handlar om mötet mellan människor och att tillsammans skapa kunskap och utveckling.
– Ett Levande campus formas av oss som finns och verkar där och genom sättet vi möts, samarbetar och lär av varandra, förklarar hon.
Den tredje strategin, Miljöer med spets, fokuserar på en tydlig profilering.
– Profilering handlar i grunden om att vara tydliga med vad vi är bra på. När vi visar vad som gör högskolan unik stärker det vår förmåga att nå ut och därmed att skapa samarbeten, attrahera finansiering och locka framtida kompetenser.
Policyer integreras i verksamheten
I arbetet med mål och strategier har viktiga ledord varit att renodla, förtydliga och förenkla. Detta har resulterat i att ett antal högskoleövergripande policyer tagits bort.
– Det blev för många parallella processer att förhålla sig till, vilket medförde en hel del dubbelarbete. Frågeställningar från tidigare policyer är i dag en integrerad del av verksamhetsplaneringen och redan etablerade rutiner för uppföljning. Samverkan, internationalisering, hållbar utveckling och jämställdhet är en del av våra mål och strategier vilket gör att viktiga frågor tas om hand kontinuerligt och systematiskt, berättar Ulrika Ekholm.
Allt utgår från värdegrunden
Mål och strategier står inte för sig själva. De utgår från högskolans vision och tar avstamp i den statliga värdegrunden med de sex principerna demokrati, legalitet, objektivitet, fri åsiktsbildning, respekt, samt effektivitet och service. Högskolan i Borås kommer inom kort även att underteckna Magna Charta Universitatum, en internationell deklaration som tydligt slår fast akademisk frihet och lärosätenas autonomi.
– Genom vårt undertecknande markerar vi vårt ställningstagande i att värna dessa principer och förankrar dem i vår värdegrund, avslutar Ulrika Ekholm.
Läs mer om högskolans vision, mål och strategier
Kristina Axelsson
Ida Danell