Nätverk för samverkan samlades i Borås
2026-04-28
Anders Stenström, chef för avdelningen Forskning och Innovation på Högskolan i Borås, berättar om betydelsen av nätverket.
– KLOSSnet har utvecklats till ett viktigt nätverk lärosäten emellan för att gemensamt kunna diskutera och utveckla lärosätenas arbete med samverkan. Det fungerar också som en källa till kunskap och erfarenhetsutbyte. För Högskolan i Borås skapar nätverket en arena där kompetens och erfarenheter från andra lärosäten kan komma Högskolan i Borås till del.
Under nätverksmötet diskuterades bland annat frågan om samverkansmeriter samt SUHF:s "samverkansdokument". 2018 tog SUHF:s expertgrupp för samverkan fram dokumentet ”Lärosätenas samverkan med det omgivande samhället, utgångspunkter och principer”. Det är aktuellt att uppdatera dokumentet då förutsättningar har ändrats under de år som gått sedan dokumentet togs fram.
Varför är detta viktigt?
– Det är mycket viktigt för hela sektorn att vi gemensamt kan utveckla kvaliteten i våra verksamheter, där samverkan är en central del i vårt uppdrag, säger Anders Stenström.
Läs mer
Inom KLOSSnet stödjer Sveriges lärosäten varandra i arbetet med att utforma och implementera nya arbetsformer, verktyg och modeller för långsiktig samverkan som stärker forskning, utbildning och långsiktig utveckling. Syftet är kollegialt erfarenhetsutbyte och gemensamma insatser för att utveckla lärosätenas strategiska samverkan.
Detta gör KLOSSnet:
- utbyter erfarenheter och utvecklar nya arbetssätt, verktyg och modeller för samverkan.
- anordnar tematiska träffar två gånger per år, där olika lärosäten turas om att vara värd. Temat för varje träff varierar men är alltid relevant för strategisk samverkan.
- diskuterar viktiga frågor kring samverkan, exempelvis meritering, drivkrafter, metodutveckling och ledningsförankring.
- samarbetar med aktörer som utbildningsdepartementet, Sveriges universitets- och högskoleförbund (SUHF), Vinnova, UKÄ, med flera, i frågor som rör strategisk samverkan.
Solveig Klug