Examensarbete i vårdvetenskap, magisternivå (62FX02), 15 hp
Bästa kursdeltagare!
Varmt välkomna till kursen Examensarbete i vårdvetenskap, magisternivå som startar vecka 35 höstterminen 2023. Kursen går på halvfart och pågår till och med vecka 2, 2024. Under kursen ska en uppsats omfattande 15 högskolepoäng genomföras. Det innebär en slutexamination av den vetenskapliga metodundervisningen och en fördjupning av ämnesområdet vårdvetenskap.
Introduktion till kursen är fredag 1 september kl. 09:00–12:00. Kursen genomförs på distans och vi använder oss av verktyget Zoom som du behöver bekanta dig med innan kursstart. Kursintroduktionen sker via Zoom, och det kommer att finnas en länk till Zoom på första sidan i Canvas som är vår lärplattform. Via Canvas kommer du under kursens gång att kunna hämta all information om kursen. På hb.se finns information angående Canvas, Zoom och annan information om dina studier:
Ny student
Examensarbetet skrivs två och två. Därför är det viktigt att alla deltar vid första träffen för att finna en uppsatspartner. Förutom den första träffen kommer kursen att innehålla ett projektplansseminarium fredagen den 22 september kl. 09:00–12:00.
Tänk på att du måste skapa ditt studentkonto/ID och registrera dig på kursen! Kursens kod är 62FX02 vilken du använder när du söker på kursinformation. Studiehandledning kommer att finnas på Canvas senast en vecka före kursstart.
Riktlinjer och råd beträffande uppsatsarbete omfattande 15 högskolepoäng, på magisternivå, finns på högskolans hemsida. På denna sida finner du även en mall för uppsatsarbete:
Riktlinjer och mallar
Varmt välkomna!
Kursansvarig
Åsa Israelson-Skogsberg, PhD
Universitetslektor, intensivvårdssjuksköterska
E-post: asa.israelsson-skogsberg@hb.se