Modedesign på andra sidan jorden
Vad fick dig att vilja åka på utbyte, och varför valde du RMIT?
– Jag ville ha ett miljöombyte. Att studera i Borås är fantastiskt, men jag ville utmana de perspektiv och uppfattningar jag hade utvecklat på Textilhögskolan. Jag gillade också att jag kunde välja kurser på RMIT som passade mina specifika intressen och gav mig möjlighet att fördjupa dem. Dessutom hade jag aldrig varit i Australien tidigare, och det verkade vara ett spännande land att upptäcka.
Var du nervös inför att åka på utbyte så långt hemifrån?
– Ja, väldigt nervös.
Vilka har varit de största skillnaderna mellan att studera på RMIT och i Borås?
– Att läsa fyra kurser parallellt var svårt att vänja sig vid. Dessutom var det ungefär åtta gånger fler studenter i programmet på RMIT än i Borås, vilket kändes ovant i början.
De fyra kurser jag valde var Fashion Design Object & Space, Bio Design, Garment Design Industry Techniques och Fashion Communication.
Hur har studentlivet i Melbourne varit?
– Studentlivet i Melbourne har varit fantastiskt. Eftersom alla fyra kurser börjar i lugnt tempo har man gott om tid att träffa nya människor och njuta av fritiden. Melbourne har dessutom ett fantastiskt utbud av restauranger, parker, barer och klubbar.
Vilka var de största utmaningarna och höjdpunkterna under din utbytestermin?
– Att hitta en lägenhet från andra sidan jorden var en stor utmaning. Tyvärr är bostadsmarknaden i Melbourne dyr. En annan utmaning var att avsluta fyra kurser samtidigt i slutet av terminen, vilket var stressigt.
– Samtidigt var det fantastiskt att få lära känna nya människor. Jag hade turen att träffa riktigt fina personer som tog vara på den korta tid vi hade tillsammans. Det var också väldigt inspirerande att få utbyta idéer med en större och mer varierad grupp modedesignstudenter.
Hur har utbytesstudierna påverkat din syn på modedesign och dina framtida studier eller karriär?
– Att inse hur många som strävar efter samma mål som jag själv är lite skrämmande, men samtidigt väldigt motiverande. Det får mig att vilja fortsätta utvecklas. Det är också intressant att se hur mycket den miljö man befinner sig i påverkar ens arbete och intressen. Jag vill inte jämföra skolor, men det är fascinerande att man ofta kan se vilken skola ett visst designarbete kommer ifrån.
– Utbytet har också gjort mig medveten om hur viktigt det är att skapa kontakter och att våga kasta sig in i nya erfarenheter.
Vad skulle du ge för råd till andra studenter som funderar på att åka på utbyte?
– Jag rekommendera alla att åka på en utbytestermin om förutsättningarna finns. På ett eller annat sätt kommer du att ha nytta av erfarenheten.
Text: Gustav Kibe
Foto: Privat profilbild och stadsvy från Adobe Stock
Publicerad: 2026-07-09