Efterlängtad utrustning på plats för forskningen kring framtidens textila fibrer

Utrustningen, en mikrospinnmaskin, gör att forskarna nu kan undersöka nya polymerer och materialkombinationer redan i ett tidigt skede, när tillgången till material ofta är begränsad.

– Det som gör utrustningen särskilt intressant är att vi kan genomföra spinnförsök med så lite som 20 milligram material. Det ger oss möjlighet att undersöka material som tidigare varit svåra att studera eftersom konventionell spinnutrustning kräver betydligt större mängder material, berättar Maria Persson, forskare och universitetslektor vid Institutionen för textilteknologi.

Mikrospinnmaskinen kommer att användas för forskningen kring avancerade textila strukturer och polymerteknologi. Detta bygger vidare på en etablerad kompetens inom fiberspinning och materialutveckling vid Högskolan i Borås.

– Vi arbetar med olika delar av utvecklingskedjan, från polymerer och materialformuleringar till fiberframställning och karakterisering av fiberegenskaper. Den nya utrustningen blir ett viktigt komplement till högskolans befintliga forskningsinfrastruktur och ger oss ytterligare möjligheter att utveckla och utvärdera nya fibermaterial tillsammans, förklarar hon.

Kan bidra till utvecklingen av cirkulära material

En viktig tillämpning för den nya utrustningen är forskning om fibrer baserade på återvunna och förnybara råvaror. Det går bland annat att undersöka om polymerer från återvunna textilier kan spinnas till nya fibrer och hur olika materialblandningar påverkar spinnbarhet och färdiga fiberegenskaper. Utrustningen ger också möjlighet att arbeta med biobaserade polymerer, där materialtillgången ofta är begränsad under utvecklingsfasen.

– Att kunna genomföra försök med mycket små materialmängder innebär att vi kan testa fler alternativ och snabbare identifiera vilka material som är intressanta att arbeta vidare med, säger Maria Persson.

Möjlighet att koppla fiberspinning till AI

På längre sikt kan utrustningen även bidra till AI-baserad analys av fiberspinning. Genom att samla in data från spinnförsök och koppla den till fibrernas egenskaper kan forskarna bygga upp kunskap om hur olika material beter sig under processen.

– Genom att kombinera data från spinnförsök med AI-baserad analys kan vi på sikt få bättre möjligheter att förutsäga hur nya material beter sig under spinning och vilka processinställningar som är lämpliga, förklarar Maria Persson.

Viktig resurs för utbildning och samverkan

Utrustningen kommer att användas inom både forskning och utbildning och ger doktorander och studenter möjlighet att arbeta med modern utrustning inom fiberutveckling. Den kan också få betydelse i samarbeten med företag som utvecklar nya polymerer, arbetar med återvinning eller vill undersöka alternativa fibermaterial.

Läs mer

Inköpet av utrustningen har finansierats med stöd från Stiftelsen Svensk Textilforskning (TEKO).

Forskningen kring avancerade textila strukturer

Forskningen kring polymerteknologi

Maria Persson

Mikael Skrifvars

Bild 1: Maria Persson och Mikael Skrifvars vid den nya mikrospinnmaskinen. I den kan forskarna spinna monofilament (enskilda trådar) från mycket små mängder material.

Bild 2: Hjärtat i spinnmaskinen matas med så lite material som ner till 20 milligram.