Humanoid robot till högskolan – ska förändra textilindustrin
2026-10-05
Text + Film
Med något stapplande steg kliver roboten Himi in genom dörrarna till DoTank Center på Science Park Borås. Efter en första bekantskap med sin nya omgivning väntar nu ett uppdrag som kan få stor betydelse för framtidens textilproduktion.
– Vi har köpt in roboten med ett väldigt konkret syfte: att träna upp den för arbete i textilindustrin, säger Jonas Larsson, universitetslektor vid Textilhögskolan och projektledare på Science Park Borås.
Himi är en humanoid robot av modellen Unitree H2, ett av de första exemplaren som levererats till Sverige och Europa. Under den närmaste tiden kommer roboten att tränas i DoTank Center och i Textilhögskolans labbmiljöer, bland annat inom ramen för projektet TexAI.
Tre viktiga uppdrag
Inköpet av roboten, som gjorts med stöd av Stiftelsen Svensk Textilforskning (SST), har tre övergripande syften:
Det första handlar om att undersöka hur textilprodukter kan tillverkas närmare marknaden. Genom att flytta produktionen närmare användarna kan företag bli mer flexibla och samtidigt minska risken för överproduktion.
Det andra syftet är att utforska hur humanoida robotar kan användas i textil produktion. Genom att låta robotar ta hand om repetitiva moment kan människor i större utsträckning arbeta med uppgifter som kräver erfarenhet, problemlösning och kreativitet.
– Vi vill undersöka hur robotar kan hjälpa till att ta bort monotona och skadliga moment från arbetsplatserna, säger Jonas Larsson.
Det tredje målet handlar om kompetensförsörjning. Textilindustrin står inför ett växande behov av kunskap inom automation, programmering och robotik. Genom att introducera ny teknik hoppas man kunna väcka intresse hos nya målgrupper och locka fler till branschen.
– Hur kan vi locka ny kompetens till textilindustrin, framför allt inom automatisering och robotisering? Det är en viktig fråga för framtiden, säger Jonas Larsson.
Från labb till fabriksgolv
Redan nu finns flera tänkbara arbetsuppgifter för Himi. Roboten ska bland annat testas i moment kopplade till stickning, vävning och materialhantering. Ett annat område är sortering, där roboten på sikt skulle kunna hjälpa till med uppgifter som i dag ofta är repetitiva och tidskrävande.
Men ambitionen stannar inte vid forskningsmiljöerna i Borås. Efter den första träningsperioden hos Högskolan i Borås är planen att Himi ska möta svenska textilföretag. Tanken är att genomföra en roadshow tillsammans med TEKO:s medlemsföretag för att utforska vilka arbetsmoment där en humanoid robot kan skapa värde i praktiken.
Ska stärka kompetensen i textilbranschen
Parallellt med robotens träning planerar projektet Mikrofabriker SI att erbjuda utbildningar inom robotik och humanoid robotik för produktion. Målet är att ge svenska textilföretag möjlighet att bygga upp kunskap inom ett område som väntas få allt större betydelse under de kommande åren.
– Det handlar både om att stärka företagens resiliens, cirkularitet och konkurrenskraft på den lokala marknaden och om att skapa bättre förutsättningar för rekrytering. Samtidigt behöver vi se till att textilföretagen inte hamnar efter i utvecklingen inom AI och robotik, säger Ellen Flybäck, projektledare för Mikrofabriker SI.
För Jonas Larsson handlar satsningen på Himi inte bara om teknik.
– Det ska bli väldigt spännande att se vilka nya idéer den här roboten kan skapa hos oss och tillsammans med företagen. Det är först när tekniken möter verkliga behov som vi kan se vilken nytta den faktiskt kan göra, säger han.
Himi visas upp publikt för första gången på TEKO-dagen i Borås den 13 oktober. Namnet Himi är en förkortning av ”Here I Made It”.
Se en video från Himis första dag på jobbet (Youtube)
Läs mer
Christian Naumanen
Vasilios Bartziokas, Video: Erik Norving